Nowy Sącz – miasto warte odwiedzenia

przez | 4 maja 2019

Jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków spędzających swój urlop w Polsce jest południe kraju – a więc Małopolska i Góry. W Małopolsce często zwiedza się Kraków (dawną stolicę z zabytkową zabudową starego miasta, z Wawelem, Uniwersytetem Jagiellońskim, Kopcem Kościuszki i wieloma innymi zabytkami), Tarnów, Wadowice (powiązane z osobą Karola Wojtyły, który był papieżem Janem Pawłem II) i Nowy Sącz.

Nowy Sącz to małopolskie miasto zaliczane już do terenów Beskidu, a więc do obszaru górskiego. Miejscowość ma bogatą i długą historię. Założone zostało w XIII wieku. Rangę i majętność zyskało dzięki dobremu położeniu na szlakach handlowych, prowadzących między innymi z i na Węgry. W Nowym Sączu Kazimierz Wielki wybudował jedną z wielu warowni Południowej Polski. Tutaj też Władysław Jagiełło naradzał się z Witoldem, Wielkim Księciem Litewskim, przed wyprawą wojenną na Zakon Krzyżacki.

Niejedna restauracja w Nowym Sączu (np pizzacezar.pl) oferuje turystom i miejscowym pyszne jedzenie – tak lokalne, jak i „modne”, szybkie dania, na przykład dobra pizza z dowozem do miejscu noclegu lub też kebab na miejscu w lokalu. Ale nie tylko jedzenie w nowym sączu jest udogodnieniem dla przyjeżdżających tu turystów. Miasto dysponuje także szeroką bazą noclegową. Ulokowanie Nowego Sącza decyduje o tym, że jest on świetnym miejscem wypadowym na wyprawy w Beskidy – Sądecki, Niski, Żywiecki, Wyspowy, a nawet w Bieszczady. Można także udać się w Pieniny, Tatry Polskie lub nawet Słowackie (czyli Wysokie).

W mieście można zatrzymać się ponadto w drodze do naszych południowych sąsiadów, Słowaków, lub planując dalszą eskapadę, na Bałkany, do Grecji.

W Nowym Sączu działa wiele instytucji kulturalnych. Można tu poznać bliżej tradycyjną kulturę Małopolski, jak i góralska sztukę ludową. Naprawdę warto chociaż raz odwiedzić to miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *